top of page

Çocuk Tiyatrosu Küçükler Sınıfı

Çocuk Tiyatrosu Küçükler Sınıfı

Gençlik Tiyatrosu - Ansambl Altyapı

sadece 14-23 yaş arası

Gençlik Tiyatrosu (Ansambl altyapı) eğitimlerimiz, 14-23 yaş arasındaki genç yetenekler için tasarlanmıştır. Eğitimlerimiz kuramsal ve uygulamalı olarak ilerler. Bu atölyede akademik bir eğitim programı uygulanır. Amaç, nitelikli oyuncular yetiştirmek ve eğitim programını başarılı bir şekilde tamamlayan oyuncuları Tiyatro Ansambl bünyesine kazandırmaktır. Tiyatro Ansambl; İzmir, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere sürekli sahne alan oyunlar üreten profesyonel bir tiyatrodur. Gençlik tiyatromuz ise bu profesyonel yapıya oyuncular yetiştiren bir altyapı grubudur. Eğitim programımız 3+1 seneden oluşmaktadır (sürecin tamamına devam etmek öğrencinin tercihidir) 1. Atölye senesinde temel oyunculuk eğitimi verilir. (Yeterliliğini kanıtlayan öğrenciler bu aşamayı atlayıp ileri oyunculuk eğitim atölyesine geçiş yapabilmektedirler) Doğaçlama, diksiyon, kondisyon, diyafram, sahne düzeni, sahne makyajı, sahne üzeri dövüş sanatları, perküsyon uygulama derslerini oluştururken, tiyatronun doğuşu, Antik Yunan, Orta Çağ tiyatrosu, Romantik akım ve Shakespeare kuramsal başlıkları oluşturmaktadır.  2. Atölye senesinde ileri oyunculuk yöntemlerine geçilir. Metod oyunculuk olarak da bilinen gerçekçi oyunculuk yöntemi üzerine yoğunlaşılır. Eş zamanlı olarak kuramsal ders içeriğini Stanislavski oluşturmaktadır. Bu dönemin öncelikli konusu öğrencinin minimal oyunculuğa doğru yönlendirilmesi ve sahne üzerinde gerçeği arama refleksini edinmesidir. Aynı dönem içerisinde atölye sınıfı ders içeriğine uygun olarak bir oyun çalışmaya başlar. Sezon sonunda seyirci ile buluşan bu oyunu çok önemseriz. Oyuncu, atölyede öğrendiği metodu uygulama alanı ve imkanı yakalar. 3. Atölye senesinde ise Epik tiyatro, Absürt tiyatro ve psikanalitik mikro oyunculuk yöntemleri başlar. Kuramsal derslerle uyumlu bir şekilde ilerleyen bu dönem Brecht, Camus ve Sartre incelenirken, psikolojik açıdan bazı semptomlar ele alınır (Şizofreni, Panik Atak, Otizm, Çoklu Kişilik Bölünmesi vs) 

3. Atölye döneminde klasik bir eserin uyarlaması sahneye konur. Oyuncular bu zor proje içinde kendilerini sınarken bir yandan da seyirciye Tiyatro Ansambl'ın yeni yüzleri tanıtılmış olur. 4. Atölye senesi staj yılıdır. Eğitimini tamamlayan öğrenciler C-12 Avrupa Oyunculuk sertifikasını alır ve Tiyatro Ansambl oyunlarında staj yapma imkanı yakalarlar. Bu sürecin sonunda Ansambl'a katılma hakkı kazanan oyunculara 'aramıza hoş geldin' deriz. Ansambl altyapı bir New York Sanat Akademi oluşumudur. Ders içeriği ve metod ilerleme süreci NYSA tarafından belirlenir. Atölye sınıfları arasındaki geçişlerde uygulamalı ve kuramsal puanlamalar mevcuttur. 

Bu zamana kadar Altyapının çıkarmış olduğu oyunlardan bazıları şunlardır: Guguk Kuşu, Fareler ve İnsanlar, Sineklerin Tanrısı, Ağır Roman, Tartuffe, Hayvan Çiftliği, İki Efendinin Uşağı...

Başlangıç sınıfı derslerimiz haftanın 1 günü 2 saat olarak düzenlenmiştir. Ders gün ve saatleri, oluşturulan sınıfın geneline göre ayarlanmaktadır. Bundan önceki dönemlerde sınav veya mülakat usulüyle alım yapan atölyemiz, bu seneden itibaren deneme dersi ile öğrenci kabulü yapacaktır. Ücretsiz deneme dersine katılmak için ön başvuru yapmanız yeterlidir. 

Önemsiyoruz

  • Derslerimiz haftanın 1 günü (oluşturulan sınıfın geneline göre gün ve saatte) 2 saatten oluşmaktadır. 

  • Atölye kontenjanımız 8 kişi ile sınırlıdır.

  • Oyun provaları sürecinde atölye öğretmeninin gerekli görmesi halinde ek dersler uygulanır.

 

Genel Koordinatör MERİÇ ŞAHİN | Oyunculuk Öğretmeni ONUR ATACAN

Kuramsal Bilgiler Öğretmeni TUĞÇE ELMAS | Tasarım Öğretmeni YAĞMUR AKÇAY

IMG_6478.JPG

Altyapı Ön Başvuru

arrow&v
arrow&v
bottom of page