top of page

ANSAMBL

NEDiR?

ANSAMBL, Fransızca bir kelime olan 'ensemble'den türemiştir ve "birlik, beraberlik, bütünlük" anlamı taşımaktadır. 

ANSAMBL OYUNCU KADROSU terimi ise Sahne Sanatlarının tamamı için geçerlidir. Bunun anlamı ise dramatik yapımdaki başlıca oyuncuların aşağı yukarı eşit öneme sahip olmasıdır.

Büyük tiyatro kuramcısı Konsantin Stanislavski'nin 'metod oyunculuk' sisteminde de büyük bir öneme sahip olan ANSAMBL, starcı oyunculuk anlayışını ortadan kaldırmak üzerine kuruludur.

Stanislavski'ye göre oyun arkadan öne gelerek seyirciye ulaşır. Bu demektir ki: küçük rol ve büyük rol diye ayırmaksızın, sahnede görev alan herkes oyunun bütününe hizmet etmelidir.

Tiyatro Ansambl, işte bu ilke üzerine kurulmuştur. Sadece sahneye koyduğu oyunlar değil, kendi varoluş felsefesi de budur! Oyun arkadan öne gelmelidir ve oyun her zaman kuliste başlar. Kimse kimseden fazla değildir ve herkes diğer herkes kadar büyük bir öneme sahiptir. Üretilen işlerde bir kişinin bile eksik olması düşünülemez. Sahnede olduğu gibi kuliste, kuliste olduğu kadar stüdyoda, provada, dekor yapımında, temizlikte, kostüm tasarımında ve üretimde de 'star' yok 'BİZ' vardır! Ansambl'da ekip olmak, beğenilmekten ve başarılı olmaktan çok daha önemlidir. Çünkü Ansambl, başarısızlıklar ve zorluklar karşısında diz çökmemeli, aksine kendisini dermansızlığa kadar tüketircesine yürümeye devam etmelidir. Önemli olan da; kişilerin değil ortaya konan ürünün ya da bütünün beğenilmesi, sevilmesi ve kabul görmesidir. 

Ansambl'da bir kişi bile eksik olsa asla başaramazsınız!

"Biz, hayallerle varlık bulan ruhlarız..."

William Shakespeare

bottom of page